Ustasından Tavsiyeler

Kamp Bıçağı nasıl seçilir?

Kamp bıçağı nasıl seçilir, nasıl olmalı?Kamp Doğa Bıçağı Nasıl Olmalı?

Doğada küçük bir gezintiye çıkmayı veya kamp yapmayı planladınız. Amacınız keşif, doğa ile baş başa kalıp biraz kafa dinleme ya da avlanma olabilir. Her ne amaçla olursa olsun doğada bir aktivite veya kamp yapmayı planladıysanız yanınıza almanız gereken malzemelerin belki kağıt üstünde, belki de aklınızdan bir listesini yaparsınız. Kuşkusuz yanınıza alacağınız malzemelerden işlevsel olarak en önemlisi bıçaktır. Doğada kullanılan bıçakların kampta, avda veya diğer doğa faaliyetlerinizde sizlere ne kadar yardımcı olabileceğini ve ne kadar çok geniş amaçlar ile kullanabileceğinizi tahmin bile edemezsiniz.

Doğada kullanılacak bıçağı temel olarak korunma veya avlama amaçlı düşünebilirsiniz. İlk aklınıza gelenler elbette bunlanlar olacaktır fakat bunlardan çok daha fazlası olduğunu ve gerçekten fazlasıyla işinize yarayan bir ekipman olduğunu göreceksiniz. Örneğin; yaralanma vb. durumlarda bandaj yapmak için kumaş kesme amaçlı kullanabilirsiniz. İyi bir bıçak, barınma amaçlı ya da ateş yapmak için odun parçaları toplamanıza ve onları uygun boyutlara getirmenize yardımcı olur. Kampta kullanılabilecek ufak tefek alet (araç-gereç) ve malzemelerin yapımında size yardımcı olabilir. Bu yapılabilecekler listesini elbette daha fazla da uzatabilirsiniz.

Nasıl Bir Bıçağa Sahip Olmalız?

Elbette, bu konuda dikkat etmeniz gereken önemli bazı detaylar var. Doğada bıçağınızı hangi işlerde kullanacağınız ve dolayısıyla temel işlevlerinin ne olması gerektiğinin farkında olmanız gerekir. Doğada bıçağın kesme, yontma, yarma ya da bölme ve kazma işlevlerini fazlasıyla kullanırsınız. Aynı zamanda, bu özelliklerinin yanında size barınak yapımı, yemek hazırlama, ateş yakma, savunma, alet ya da eşya yapma ve ilk yardım gibi hususlarda da gerekli olacaktır. Genelde outdoor, av ve survival olmak üzere üç kategoriye ayrılır doğada kullanılan bıçaklar. Doğada kamp aktivitesi denince akla genellikle ilk olarak hiç kimsenin olmadığı dağlar ve ormanlık alanlar gelir. Bu da doğal olarak size dış etkenlere karşı bir savunma ihtiyacı doğurur. Böylece av – avcı ilişkisi ruhunuza işlemeye başlar. Elbette, av olunca da av bıçağı vazgeçilmez ekipmanınız, dostunuz olur.

İyi Bir Bıçak Nasıl Olmalı?

Av, kamp gibi doğa aktivitelerine merakınız var ve kendinize güzel bir bıçak almaya karar verdiniz. Belki en iyi av bıçağı markası hangisi öğrenmek için hemen araştırmalara koyuldunuz bile! Lakin dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan birisi “en iyi marka” olmasından ziyade, sizi yarı yolda bırakmamasıdır. İyi bir bıçağa sahip olmak demek; bıçağın iyi özelliklere sahip olmasına etki eden faktörleri bilmek ve bunlara özellikle dikkat etmek gerekir demektir. İşin özüne değinecek olursak; doğru bıçak tercihinde aslında en önemlisi sizin hangi özellikte istediğinize, nasıl bir kullanım alanında kullanacağınıza ve beklentilerinize cevap verecek olanı tercih etmenize bağlıdır.

Av Bıçağı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

İlk olarak bıçağın boyutu ki, ince veya kaba işleri yapabilme açısından önemlidir. Keza sabit ya da katlanabilir (çakı) olması sağlamlık ve güvenlik bakımından size rahatlık verir. Pırazvanası (kabzenin içinde kalan kısım) ise özelliklerinden dolayı size sağlamlık ve uzun ömürlü kullanım sağlayabilir. Bıçağın çeliği de en önemli detaylardan biridir. Binlerce çelik çeşidini bulabilirsiniz fakat bıçak yapımında kullanılan başlıca çelik çeşitleri dikkat çeker. Önemli olan çeliğin ağır işleri yapabilecek sertliğe sahip olmasının yanında, kırılgan olmamasıdır. Paslanmaz ve size bağlı olarak kolay bilenebilir olması da gerekir. Bıçak seçiminde, et kalınlığı (çelik – sırt kalınlığı) da önemli bir faktör. Bıçağın boyutu ile doğru orantılı olarak et kalınlığının artması gerekir. Bıçak şekli ise işlevsellik, sağlamlık ve estetik yönünden farklı tasarımlarda olabilir. Sizin dikkat etmeniz gereken; sağlamlığı ve işlevidir. Sonuçta doğada altın bir sandıkta saklayarak, birkaç dakika izleyip yerine kaldırmayacaksınız değil mi? Sap kısmına gelecek olursak, kullanım açısından ergonomik yani kolay kavranabilir olmalı. Parmak koruyucu kısmı ve ip bağlamak için deliği olması size avantaj sağlayacaktır. Sap malzemesi de kolay bozulur türden olmamalı. Örneğin; boynuz sap el yapımı ürünlerde tercih edilen bir sap çeşidi olmakla birlikte; su ile temasında zamanla bozulma yapar.  Son olarak tabii ki kılıf! Bıçağın taşınması için önemli bir detaydır ve kendimize ya da malzemelerimize bir zarar gelmemesi açısından da çok önemlidir. Pek çok doğa bıçağı yanında bıçak kılıfı ile birlikte gelmektedir. Tabii dilerseniz siz de kendi kılıfınızı dilediğiniz şekilde ve özellikte yapabilir veya yaptırabilirsiniz.

Sözün özü, doğa faaliyetlerinizde kullanacağınız av – kamp bıçağı için herhangi bir markadan ziyade; ihtiyacınıza hitap eden ve ihtiyacınıza yönelik doğru özelliklere sahip bıçağı tercih etmelisiniz. av bıçağı tavsiyesinde dikkat edilmesi gereken hususları size anlatmaya çalıştık. Elbette aklınıza takılan detaylar varsa, deneyimli ustalarımıza danışabilirsiniz!

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle, esen kalın; ve lütfen doğayı kirletmeyin, kirletilmesine izin vermeyin. Sevgiyle. 🙂

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok dikkat çekti!

Mutfak bıçakları, el yapımı kurban kasap bıçakları, outdoor doğa av kamp bıçakları, çakı çeşitleri, bileme ekipmanları ve bıçağa dair ne varsa eBicak.com'da!

eBicak.com © 2016-2018

To Top