Ustasından Tavsiyeler

Kemik Sıyırma Bıçağı nasıl olmalı?

Kemik Sıyırma Bıçağı Nasıl Olmalı?

Kasapların, ev hanımlarının ya da aşçıların ihtiyacına göre farklı farklı bıçak türleri bulunmaktadır. Bunlar arasında en çok tercih edilenlerden birisi de kemik sıyırma bıçağı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilindiği üzere hayvan kesimi, hayvanın etinin kullanımı ve etin hazırlanması aşamalarında birçok ürüne ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle profesyonel kasaplar tarafından kemik sıyırma bıçağına çok fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Normal bıçaklarla kemiği etten sıyırmak pek mümkün olmamaktadır. Bunun sebebi ise kemiğin üzerine yağ, et ve sinir tabakasının bulunmasıdır. Bunun için daha ince, hareket alanı geniş ince detaylara girebilecek bir ürün gerekmektedir.

Kemik Sıyırma Bıçağının Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Genellikle müşteriler kasaplardan et ile kemiği ayırmasını istemektedir. Bu durumda ise özel bir bıçağa ihtiyaç duyulmaktadır. Kemiği etten ayırma işlemi her bıçak ya da her ürün ile gerçekleştirilmemektedir. Bunun için özel bir bıçak gerekmektedir. Peki kemik sıyırma bıçağını diğer bıçaklardan ayıran özellikleri nelerdir? Kısa bir göz atalım.

-Kemik sıyırma bıçağı diğerlerine çok daha ince ve oval bir görünüme sahiptir. Ayrıca uç kısmına gelindikçe bıçak daha sivri bir hale gelmektedir. Bu yüzden çok dikkatli kullanılmalıdır. Sivri hali ile kemiğin en zor ve erişilemeyen kısımlarına bile bıçak ile ulaşmanız mümkündür. Bıçağın şekli size geniş bir kullanım alanı sunmaktadır.

-Bıçağın sapı kesinlikle bu iş için üretilmiştir. Bilindiği üzere bu ince işler ciddi bir efor da sarf etmenizi gerektirmektedir. Kemik sıyırma bıçağının sapı sizin bu eforunuzu almaktadır. Ayrıca ergonomik yapısı ile elden kayma ya da kaçırma gibi durumlar olmamaktadır. Bu da bıçağın olası kazaları önlemesi anlamına gelmektedir.

-Keskinlik her bıçak için önemlidir. Ancak böyle ince işler için çok daha önemlidir. Kemikten et sıyırırken herhangi bir takılma ya da zorlanma hissetmek hiç hoş olmayacaktır. Bu sebeple üreticiler kemik sıyırma bıçağını çok keskin yapmaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz üzere bu keskinlikteki bir bıçak ancak profesyonel ellerde, dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır.

-Bıçağın boyutu da ciddi manada önem arz etmektedir. Yapacağınız işleme ve elinize göre büyük ya da çok küçük almanız halinde size ergonomik bir kullanım sağlamayacaktır. Bu yüzden bıçak alımı yaparken mutlaka boyutların elinize uygun olduğuna emin olun.

-Kemik sıyırma bıçağının en önemli özelliği kalitesidir. Böyle bir ürün alırken mutlaka bilindik markalardan ve bölgelerden almanız gerekmektedir. Bu tür bir bıçağı nereden alacağınız hakkında tavsiye isterseniz, ekibimiz olarak Denizli’nin Yatağan ilçesinde üretilen bıçakları tercih etmektedir. Sizler de bu bölgedeki satılan ürünleri satın alabilirsiniz.

-Kullanılan malzemenin kalitesinden bahsetmek gerekirse; kalitesiz alaşımların kullanılması ya da çelik metalinin tercih edilmemesi halinde ürünün kalitesi de ciddi manada düşecektir. Bu yüzden kemik sıyırma bıçağı alırken, kullanılan malzeme hakkında da mutlaka bilgi edinmeyi unutmayın.

Bu detayları dikkat ederek kemik sıyırma bıçağı almanız halinde uzun yıllar başka bir ürüne ihtiyaç duyamayacağınıza emin olabilirsiniz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok dikkat çekti!

Mutfak bıçakları, el yapımı kurban kasap bıçakları, outdoor doğa av kamp bıçakları, çakı çeşitleri, bileme ekipmanları ve bıçağa dair ne varsa eBicak.com'da!

eBicak.com © 2016-2018

To Top