Genel

Yatağan Bıçakları: geçmişten, günümüze.

Denizli Yatağan Dövme Bıçakları

Ülkemiz zanaatkârları ve el işçilikleri bakımından gerek kendi içinde gerekse dünyada nam salmış beceri ve eşyalara sahiptir. Yatağan bıçakları bu anlamda yüzyıllardır Denizli ilinin Serinhisar ilçesine bağlı durumda bulunan ve isim babalığı yapmış Yatağan kasabasından ün salmış durumdadırlar. Eski kaynaklar bu durumun tam tersi olup bıçakların ve kılıçların isminden dolayı kasabanın bu ismi aldığını da belirtse de kesin bir sonuca varmak mümkün olmamaktadır. Kesin olan tek şey asırlar boyu bıçak ustalarının elinden çıkmış bu nadide eserlerin zamana meydan okuyarak günümüzde bile kendinden övgü ve başarı ile bahsettirmesidir. Tarihi 11. Yüzyıl Selçuklu medeniyetine kadar dayanan bu bıçakların ataları olan kılıçlar, yüzyıllar geçmesine rağmen halen aynı özenle ve titizlikle hazırlanmakta ve kalitesini tüm dünyaya duyurmaya devam etmektedir. En kaliteli ve kesin bıçakların kullanılmasının zorunlu olduğu alanlarda kullanılan bu bıçaklar, halen yoğun bir el işçiliği ve özenle hazırlanarak uzun yıllar boyu sorunsuz biçimde hizmet vermesi sağlanmaktadır.

El Yapımı Profesyonel Kasap Bıçakları

Kasap bıçakları tercih edilirken genellikle işinin ehli kişiler Yatağan imzası taşıyan bıçakları kullanmaktadır. Kasaplıkta kazanılan ustalığın yalnızca etin sunumu ve kesimi değil, uygun ve kaliteli kasap bıçağı ile hazırlanması olduğunun bilincinde olan ustalar müşterilerine kusursuz eti ulaştırmak için profesyonel bıçaklardan yararlanmaktadır. Etin kemikten ayırma ve kesim süresinde hasarsız olarak hazırlanması hem maddi ziyan ortaya çıkarmayacak hem de tüketiciye kusursuz bir et sunmaya imkân verecektir. Yatağan bıçağı bu anlamda usta kasaplar tarafından kati suretle tercih edilmekte ve memnuniyet ile kullanılmaktadır.

Kurban Bıçağınızı seçerken özel üretim olmasına dikkat edin!

Özellikle kurban bıçakları tercih edilirken hakiki dövme ve özel el yapımı bıçakların tercih edilmesinin tabii ki haklı bir sebebi var. İyi bir ustanın elinden çıkmış el yapımı bir bıçağın kalitesinin ne kadar üst boyutta olabileceğini göstermektedir. Yatağan bıçağı, kusursuz keskinliği sayesinde hem kurban kesme aşamasında hem de etin hazırlanma safhasında görevli kasaba hiçbir problem çıkartmamaktadır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok dikkat çekti!

Mutfak bıçakları, el yapımı kurban kasap bıçakları, outdoor doğa av kamp bıçakları, çakı çeşitleri, bileme ekipmanları ve bıçağa dair ne varsa eBicak.com'da!

eBicak.com © 2016-2018

To Top